The W.A. Fraser Falcons Red celebrate a division win at the Abby Middle School City Sevens Rugby on April 8. (Submitted)

The W.A. Fraser Falcons Red celebrate a division win at the Abby Middle School City Sevens Rugby on April 8. (Submitted)

Abbotsford Middle School City Rugby Sevens tournament returns to pitch

Hundreds of Grade 7 and 8 athletes compete at first tournament since 2019

After a two-year absence due to the pandemic, the Abby Middle School City Sevens Rugby tournament returned on April 8.

More than 300 Grade 7 and 8 boys and girls hit the pitch at W.A. Fraser Middle and Yale Secondary, with five different divisions crowned.

The Grade 7 boys division saw Fraser Red edge Clayburn in the final. The Grade 8 divisions had two tiers – for girls, Chilliwack edged Clayburn in Tier 2 while Abby Black defeated Fraser Black in overtime to take the Tier 1 title.

The Grade 8 boys Tier 2 final saw Abby Middle finish ahead of Vedder to take top spot. The Tier 1 final went into overtime, with Fraser Black scoring the sudden death decider to top HD Stafford Black.

FINAL RESULTS

Grade 8 Boys:

Tier 1

Fraser Black (Cup Winner – OT)

Stafford Black (Cup Finalist)

Clayburn Blue (Plate Winner)

Stafford Red (Plate Finalist)

DW Poppy (Shield Winner)

Fraser Gold (Shield Finalist)

Tier 2

Abby Middle (Cup Winner)

Vedder Middle (Cup Finalist)

Chilliwack (Plate Winner)

Reimer (Plate Finalist)

Stafford White (Shield Winner)

Fraser White (Shield Finalist)

Grade 8 Girls:

Tier 1

Abby Black (Cup Winner – OT)

Fraser Black (Cup Finalist)

HD Stafford (Plate Winner)

Clayburn Blue (Plate Finalist)

Howe (Shield Winner)

Reimer (Shield Finalist)

Tier 2

Chilliwack (Cup Winner)

Clayburn Middle (Cup Finalist)

Fraser Gold (Plate Winner)

Vedder Middle (Plate Finalist)

Fraser Red (Shield Winner)

Abby Red (Shield Finalist)

Grade 7 Boys:

Fraser Red (Cup Winner)

Clayburn (Cup Finalist)

Fraser Grey (Plate Winner)

Reimer (Plate Finalist)

INDIVIDUAL AWARD WINNERS

MVP

Grade 8 Girls:

Fraser Black: Alicia Kraft

Howe Blue: Lilly Beggs

Abby Black: Kaycee Meier

Reimer Black: Lauryn Palfrey

HD Stafford: Jaime Franks

Abby Red: Avani Lal

Chilliwack: Hailey and Hannah Grier

Fraser Gold: Jiwon Kim

Fraser Red: Summer Rozell

Vedder Middle: Junie Baciu

Clayburn Middle: Stella Browne

Grade 8 Boys:

Stafford Red: Landon Hernandez

Fraser Black: Jarris Kehler

DW Poppy: Tyson Bryce

Fraser Gold: Matthew Mikszan

Stafford Black: Sam Sufgen

Clayburn Blue: Evan Carlson

Abby Middle: Marcus Ward

Fraser White: JK Ko

Vedder Middle: Josh Petrel

Reimer Black: Payton Yuzon

Stafford White: Ghian Niez

Chilliwack: Skylar Harte

Grade 7 Boys:

Fraser Red: Isaac Tou

Fraser Grey: Callum Pambrun-Perry

Clayburn White: Austin Mohle

Reimer Grey: Max Tuz Polanco

Fastest Speedster Awards:

Gr 7 Boys: Colt Scott – Stafford

Gr 7 Girls: Stella Browne – Clayburn

Gr 8 Girls: Amber Vallance – Abby

Gr 8 Boys: Riley Green – Chilliwack

Organizers also wanted to thank the Abbotsford Rugby Football Club, all the volunteers and support staff, Helm’s Mobile Kitchen and Doug Primose and Yale Leadership crew for their help.

RELATED: Abbotsford teams win big at 43rd annual Gobbler Rugby Tournament

abbotsfordrugby