Siemens leads the charge at Fraser Valley track championships

A pair of podium performances by distance runner Alex Siemens highlighted the local results at the Fraser Valley Championships.

Mouat’s Alex Siemens led the pack in the senior girls 3

Mouat’s Alex Siemens led the pack in the senior girls 3

A pair of podium performances by distance runner Alex Siemens highlighted the local results at the Fraser Valley Track and Field Championships last week.

Siemens won the 3,000 metres in a time of 10:23.38, and added a bronze medal in the 1,500m event at the regional championships, which were hosted by the Langley Mustangs at McLeod Athletic Park. There had been fears the event might not go ahead due to public school teacher job action, but the Mustangs stepped in to organize.

The Fraser Valleys are a qualifying meet for the B.C. high school track and field championships, which run June 1-2 at Burnaby’s Swangard Stadium.

The rest of the Abbotsford medalists are as follows.

W.J. Mouat

Hailey Gibson – silver, 100m

Francesca Jackman – silver, 400m hurdles

Sarya Ross – bronze, 3000m

Tanner Strauss – silver, 110m hurdles

4x100m boys relay – bronze

Abbotsford Christian

Garret Groeneweg – silver, race walk

Curtis Ridder – silver, pole vault

Daniel Saathof – silver, javelin

4x400m girls relay – silver

Catherine Taekema – bronze, pole vault

Connor Piorier – bronze, pole vault

MEI

Nicola Hiller – silver, long jump

Evangeline Kesteven – bronze, 1500m steeplechase

Cambria Wiens – bronze, triple jump

Robert Bateman

Oliver Jorgensen – bronze, 2000m steeplechase

St. John Brebeuf

Zach Choboter – silver, long jump

Yale

Chantel Desch – bronze, 200m; bronze, 400m

GRADE 8/9 RESULTS

Abbotsford Christian

David VanWoerden – gold, 1500m race walk

Martin Rypma – silver, hammer

4x100m girls relay – silver

4x400m girls relay – silver

Kelaiah Goertzen – bronze, 1500m race walk

MEI Middle

Alicia Unruh – silver, 2000m

Bethany Klassen – silver, 1500m race walk

Alex Eaton – bronze, hammer

Mitchell Janzen – bronze, 1500m race walk

4x100m girls relay – bronze

W.J. Mouat

Callum Pilgrim – bronze, 1200m; bronze, 2000m

Aidan Bingert – bronze, 1200m

St. John Brebeuf

Rachel Choboter – gold, girls pole vault

Valley Royals

Spencer Spenst – gold, high jump; gold, pole vault

Jeewan Grewal – gold, hammer; silver, discus

Hannah Konrad – silver, triple jump; silver, 800m

Jennifer Kell – silver, 200m