Fraser Valley students heading to Canada-wide Science Fair.

Fraser Valley Regional Science Fair took place last week, with dozens of awards handed out.

Grade 7 Clayburn middle school student Luke Pearson presents his idea for a self-heating sleeping bag Wednesday at the Fraser Valley Regional Science Fair

Grade 7 Clayburn middle school student Luke Pearson presents his idea for a self-heating sleeping bag Wednesday at the Fraser Valley Regional Science Fair

More than 75 awards were handed out to students from 12 schools in Abbotsford, Maple Ridge, and Langley at the annual Fraser Valley Regional Science Fair, held last week (April 7-10) at the University of the Fraser Valley in Abbotsford.

The Grand Prize winners, of an all expenses trip to the Canada-wide Science Fair – to be held in May in Fredericton, New Brunswick – are Baneet Braich (Abbotsford Senior Secondary), Ben Chisholm (Thomas Haney Center) and Daniel Kanis (Credo Christian School, Chilliwack).

Kanis also received a UFV entrance scholarship award. A special Science World prize, where the winner’s entire class receives a field trip to Telus World of Science, was won by Zoe Lainchbury of Abbotsford.

Winners:

Grand CWSF Winners

Ben Chisholm

Baneet Braich

Daniel Kanis

Special Awards:

Abacus Dental Centre Award

Pavanpreet Brar

Porohowski, A.J

Abbotsford Administrators’ Association (AAA) – Secondary Grades 9-12

Baneet Braich

Abbotsford Administrators’ Association (AAA) Award – Middle School grades 6-8

Holly Horngren-Rhodes

Abbotsford Administrators’ Association (AAA) Award – Elementary

Zoe Lainchbury

Abbotsford-Mission Nature Club Award

Isabella O’Donnell-Golt

Mehtab Toor

Abbotsford/Sumas Rotary Club

Fatehpal Takhar

Saihajpa Takharl

Rory Ketting-Olivier

Anmol Gill

Kulvir Dhaliwal

Bikram Gill

Luke Pearson

Angelica Chen

Jimmy Chung

Baneet Braich

GJ Schieven

Al Appleton Award

Clarke, Joshua

Association of Professional Engineering & Geoscientists of BC Award

Chiragroop Kahlon

Harjot Brar

Ramandeep Badwal

BC Agriculture in the Classroom Award

Abigail Hill

BC Hydro Power Smart Award

Harjot Brar

Ramandeep Badwal

BC Nature Award

Alyenna Kerpan

BC Science Teachers’ Award

Holly Horngren-Rhodes

BC Young Farmers

Ramandeep Sandhu

Ravneet Sohal

Ishman Dhaliwal

BCIC Young Innovator Scholarship

Daniel Kanis

BCNU – British Columbia Nurses Union

Kylie Prosch

Ivy Handford

Harjot Kaur Bhandohal

Dasmesh School Award – Elementary

Nathan Donnelly

Dasmesh School Award – Middle

Abigail Hill

Dasmesh School Award – Secondary

Ramandeep Sandhu

Ravneet Sohal

Dean of Science

Ben Chisholm

FVRSF Innovation

Cole Kinney

Genome British Columbia Award

Harjot Kaur Bhandohal

In Honour of: Major Singh Sangha & Dalip Singh Rai

Claire Cruson

Kiwanis Award

Rory Ketting-Olivier

Aditya Mohindra

Kira Peary

Chiara Pirritano

Langley Environmental Partners Society

30 students, Ms. Howe’s … 3

Avneet Jawanda

Ravdeep Thind

Science Book Award

Puneet Chhina

Jack Gessner

Anmol Gill

Mohini Ghag

Science World – Elementary Class Field Trip

Zoe Lainchbury

The Michael Crooks Physics Award

Chiragroop Kahlon

UFV Biology Awards

Joshua Olafsen

Harleen Johal

Harsimran Johal

UFV Scholarship

Daniel Kanis

Divisional awards:

Intermediate – Earth and Environmental Sciences

Harjot Brar

Ramandeep Badwal

Baneet Braich

Intermediate – Health Sciences

Ishman Dhaliwal

Junior – Biotechnology

Ben Chisholm

Junior – Earth and Environmental Sciences

Ramandeep Sandhu

Ravneet Sohal

Chiara Pirritano

Junior – Engineering and Computing Sciences

Cole Kinney

Aditya Mohindra

Kulvir Dhaliwal

Bikram Gill

Junior – Health Sciences

Joshua Clarke

Kira Peary

Senior – Earth and Environmental Sciences

GJ Schieven

Senior – Engineering and Computing Sciences

Daniel Kanis