Abbotsford students earn medals at regional skills competition

Locals collect 24 honours at event held in Chilliwack

W. J. Mouat Secondary student Kathryn Madden competes in the culinary arts at the Fraser Valley Regional Skills Competition

W. J. Mouat Secondary student Kathryn Madden competes in the culinary arts at the Fraser Valley Regional Skills Competition

Abbotsford students put their skills to the test and aced it, at last week’s Upper Fraser Valley Regional Skills Competition.

The March 2 event at UFV’s Trades and Technology Centre in Chilliwack included students from Mission, Langley, Chilliwack, Hope, Abbotsford and Agassiz.

Abbotsford school district students won a total of 24 medals (nine gold, eight silver and seven bronze). Gold medalists advance to the Provincial Skills Competition on April 5 at Tradex in Abbotsford.

Below are all the Abbotsford winners:

2D Animation

Gold: Melanie Sawatsky/Anna Whitlock, Robert Bateman Secondary

Silver: Matt Sroba/Ashley Lewko, Robert Bateman Secondary

3D Animation

Gold: Hayden Fast/Bailey Cryer, Robert Bateman Secondary

Architectural CAD

Gold: Michaela Sapielak, Abbotsford Senior Secondary

Silver: Nick Viger, W. J. Mouat Secondary

Bronze: Brandon Graftsrom, W. J. Mouat Secondary

Automotive

Gold: Harman Rakhra, Abbotsford Traditional Secondary

Silver: Zion Koop, Abbotsford Senior Secondary

Bronze: Sunny Virdi, Abbotsford Senior Secondary

Cabinet Making

Bronze: Teigha Wall, Bakerview Alternative School

Carpentry

Gold: Brady Sahly, W. J. Mouat Secondary

Silver: Mitchell Siebert, Rick Hansen Secondary

Bronze: Brad Ducharme, Rick Hansen Secondary

Culinary Arts

Gold: Kathryn Madden, W. J. Mouat Secondary

Silver: Amisa Vandervelden, Abbotsford Senior Secondary

Bronze: Sydney Marshall, Robert Bateman Secondary and Selena Dhaliwal, Rick Hansen Secondary

Electrical Wiring

Gold: Dallas Stevenson, W. J. Mouat Secondary

Silver: Allan Janzen, Abbotsford Senior Secondary

Bronze: Clinton James, Yale Secondary

Welding

Silver: Nick Hunter, Abbotsford Senior Secondary

Bronze: Josias Trueman, Robert Bateman Secondary