Dawson Friesen of Twisters Gymnastics Club competes on the pommel horse during the Twisters Invitational

Dawson Friesen of Twisters Gymnastics Club competes on the pommel horse during the Twisters Invitational

Twisters tremendous at home meet

Athletes from Abbotsford's Twisters Gymnastics Club made a massive medal haul at their annual invitational meet on the weekend.

Athletes from Abbotsford’s Twisters Gymnastics Club made a massive medal haul at their annual invitational meet on the weekend.

All told, the men’s and women’s competitive teams racked up 24 gold, 38 silver and 29 bronze medals at the meet, which constituted the third trials to nationals. The meet drew 650 competitive and recreational athletes from all over B.C. to the Ag-Rec Building.

A complete list of medalists and significant results are as follows, with athletes grouped according to their hometown.

ABBOTSFORD

Andry Friesen (National Open): gold on bars

Emily Moorthy (National Novice): silver on vault, sixth all-around

François Barnard (National Youth): bronze on vault

Curtis Olivier (National Youth): silver on pommel horse, fourth on floor

Dawson Friesen (National Youth): fourth on vault, seventh all-around

Andrew Schmidt (National Youth): gold on high bar

Cohen Kiers (National Youth): gold on parallel bars

Wyatt Lavers (Level 4, over 13): silver on floor (tie)

Brendan Ansell (Level 4, over 13): silver on floor (tie)

Elijah Horner (Level 4, over 13): gold on vault and high bar, silver on pommel horse and all- around

Michael Frew (Level 4, under 13): silver on floor and pommel horse, bronze all-around

Jadyn Ansell (Level 3 Tyro): bronze all-around and vault

Kimberly Vandermeulen (Level 2 Novice): gold on floor, silver all-around

Jeremy Filiatrault (Level 2): gold on vault, silver on floor

Katelyn Cotterell (Level 2 Tyro): gold on bars, beam, floor, and all-around

Megan MacLellan (Level 2 Argo): fifth all-around

Zoe Rumsby (Level 2 Argo): gold on beam, floor, and all-around

Emma Doede (Level 1 Tyro): silver on beam, bronze, vault, and floor

Kaia Rumsby (KIP 2): fifth all-around

Jordis Kliewer (KIP 2): gold on vault, beam, and all-around; bronze on bars, floor

Thoms Frew (Level 1): silver all-around

Tristan Fast (Level 1): bronze all-around

Jonathan Ko (Level 1): bronze all-around

Ethan Ikeda (Level 1): gold all-around

MISSION

Ashlynn Skulstad (National Open): silver all-around, bronze on bars and floor

Justine Robinson (Level 5 Open): gold on floor, silver on vault

Steven Chaplin (senior): gold on floor and pommel horse; silver on parallel bars and all-around; bronze on rings and vault

Tamara Skulstad (Level 4 Tyro): gold on floor, silver all-around and bars, bronze on beam

Katrina Penner-Loat (Level 2 Open): gold all-around, beam, and floor; bronze on bars

Sydney Steeg (Level 2 Tyro): seventh all-around

Sophia Neumann (Level 2 Tyro): 14th all-around

Trent Johnson (Level 3 under 13): fifth on floor

Kristofer Unipan (Level 3 under 13): gold on pommel horse, silver on vault and all-around, bronze on floor and high bar

Logan Isfeld (Level 2): bronze on vault

TJ Jordbakke (Level 2): silver all-around, rings, parallel bars

Nicholas Yokoyama (Level 1) bronze all-around

Matthew Yokoyama (Level 1): silver all-around

Evan Raible (Level 1): gold all-around

Hayden Isfeld (Level 1): bronze all-around

Marissa Engh (Level 2 argo): silver on floor

Hannah Wood (KIP 2): silver on beam and floor; bronze on vault and all-around

Alexandra Robson (KIP 2): gold on floor; silver all-around, vault, and bars

LANGLEY/ALDERGROVE

Paula Melger-Ida (Level 2 Tyro): gold on vault, silver on floor, bronze all-around

Kaitlin Melger-Ida (Level 1 Tyro): ninth all-around

Jacob Ames (Level 1): silver all-around

CHILLIWACK

Jeremy Gaspar (National Open): gold on vault, silver on floor, pommel horse, rings, high bar, and all-around

Brienna Gaspar (Level 3 Argo): gold all-around and beam, silver on vault, bronze on floor

Ella Palmer (Level 3 Argo): gold on floor, silver on beam, bronze on vault and all-around

Lexi Gaspar (Level 2 Open): gold on bars, silver on vault and all-around; bronze on beam

Leanne Hellewell (Level 2 Tyro): gold on beam

Heather Vanhouck (Level 2 Argo): bronze on beam

Erika Vandenbrink (Level 2 Argo): bronze on floor

Mikhayla Rosenow (KIP 2): gold on bars, bronze on beam, fourth all-around