Payton Royan

Payton Royan

Regional heritage fair winners announced

156 students displayed their Canadian history projects at Tradex

Tradex hosted 156 students  and 143 displays as the 17th annual Fraser Valley Regional Heritage Fair took place April 9-10.

The event, sponsored by the MSA Museum Society, had students choose projects that reflect some aspect of Canadian history. The projects were then judged on their display, oral presentation and the students’ ability to share what they have learned.

The students are from schools in Hope, Chilliwack, Abbotsford, Mission, Langley, and Surrey.

Cindy Rowell, coordinator of the Fraser Valley Regional Heritage Fair, called this year’s turnout “awesome”

“We probably had about 1,500 students within the Fraser Valley compete within their school level fairs and the top students have come out to this regional event,” she said.

The Regional Heritage Fair is part of a national initiative to encourage youth to celebrate Canada’s history and heritage.

Rowell said five students will be chosen to move on to represent their school and the Fraser Valley region at the Provincial Heritage Fair being held on July 4-8 in Victoria.

Those five students will be announced in the coming weeks.

“We also get to nominate a student for the Lieutenant Governor’s Award,” said Rowell.

That student will represent the Fraser Valley against students from each of the remaining 11 areas in the province, for the awaed.

The winners that were announced on Wednesday were:

 

Symbols & Celebrations

Harnoor K Bhattal, Dasmesh School, for the project Canada Flag

 

Outstanding People & Events

Josh Bruneski , Agassiz Christian, for the project Ocean Ranger 1982

 

Family History

Issac Sawatsky, Prince Charles, for the project Leslie Frank Swann

 

Provincial Stories

Emma Sawatsky, St. James/St. Anne’s school, for the project Grieving The Halifax Horror

 

Local History

Eli Krause, King Traditional, for the project The Matsqui Flood of 1948

 

Community Stories

Zuzia Wojciechowska, Dormick Park, for the project Abbotsford Community Services

 

Canadian Landmarks

Isaac Douglas, St. James/St. Anne’s, for the project Charlie’s Tree

 

Policing In Canada

Sahib Singh Sohal, Dasmesh School, for the project RCMP

 

Important Persons In Politics

Arshdeep Waring, King Traditional, for the project The Famous Five

 

Immigration & Multicultural

Kianna McKellan, King Traditional, for the project Old Order Mennonites

 

Aboriginal Culture

Andrew Williams-Turner, Dormick Park, for the project My Mom: “Samahquam First Nations”

 

Arts, Literature & Music

Katie Schram, Kent Elementary, for the project Canadians in Silent Films

 

Technology In History

Madison Stroet , Hatzic Elementary, for the project BC Ambulance Service

 

Transportation & Communication

Hailey Keating, Kent Elementary, for the project S. S. Edmund Fitzgerald

 

Canadian Sports Hall of Fame

Taylor Kyte, Prince Charles, for the project Diane Foster

 

Changing The Face of Labour

Cohen Hyde-Fenniwick, Dormick Park, for the project History of Diamond Mining

 

Family Business

Katie Laface, Belmont School, for the project Tim Horton’s: From Hockey Puck To Coffee Cup

 

Forgotten Wars

Jonathan Goldschmidt, King Traditional, for the project Camp X: Canada’s Secret Spy School

 

Misc Awards  (non Category Awards)

 

 

Aboriginal Excellence

Maxwell Hunt Jr., Alexander School, for the project Birch Bark and My Cree Heritage

 

Lifetime Learner

Lucas Wacker, St. James/St. Anne’s, for the project Jacques Plante: The Story Behind The Mask

 

Young Rotarian

Taylor Borle, Kent Elementary, for the project The Cariboo Gold Rush

 

Provincial Awards

 

BC Hydro Pioneer’s History Award

Josie Mara, Prince Charles, for the project Gord Harris & A History Of  3D

 

Provincial Capital Commission Award

Ashlyn Lowe, Kent Elementary, for the project The Empress Hotel

 

Historical Places Initiative Award

Elijah Chutskoff, Dormick Park, for the project Fort Langley

 

Canada’s History Award

Reid Williamson, King Traditional, for the project First Canadian To Summit Everest

 

BC Heritage Fairs Stellar Achievement Award

Kabir Badesha, King Traditional, for the project Canada’s Tallest Tower

 

BC Magazine Award

Jessica Kranabetter, Prince Charles, for the project Francois Paulette

 

1812 and More Award

Samuel Raikadroka, Bible Way Academy, for the project The War of 1812: Making of a Nation